Oznaczenia na zdrowej żywności – co znaczą?

2017-06-08
Udostępnij:
Od jakości spożywanych przez nas produktów zależy nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Wybierając żywność w sklepie zwracasz uwagę na to jak jest oznaczona?

Zamieściliśmy już na naszym portalu artykuł, w którym dowiedzieliście się więcej na temat oznakowań jaj (Artykuł "Jak rozpoznać oznakowanie jaj?"). Niestety nie tylko kury, które dają sprzedawane jajka często żyją w niegodziwych dla żywych istot warunkach. Tak samo jest ze zwierzętami hodowanymi na mięso. Jakie produkty mięsne warto wybierać, by nasze sumienie było czyste, a organizm zdrowy? Jakie oznaczenia posiada zdrowa żywność i co oznaczają one poszczególnie?

Na wędlinach i paczkowanych mięsach szukaj certyfikatów, które świadczą o tym czy produkt jest „bio” - czyli zgodny z europejskimi tabelami wartości odżywczych. Takie certyfikaty są też gwarancją, że produkt nie jest nafaszerowany chemią czy – jak to w wypadku mięsa - antybiotykami.

Producent może nazwać swoją żywność "bio" lub "eko" tylko wtedy, gdy (według prawa unijnego) wyprodukuje ją metodami ekologicznymi w co najmniej 95 procentach.

Dzięki temu mamy pewność, że zwierzęta karmione były eko paszą, pochodzącą z ekologicznych upraw, a grunty uprawne, z których pochodzą owoce czy warzywa, nie były traktowane sztucznymi nawozami i pryskane chemią. Mamy pewność, że stosowano na nich jedynie naturalne nawozy.

Najważniejszym unijnym certyfikatem, który gwarantuje nam wysoką jakość produktu jest „Eko Liść” czyli biały listek, utworzony z 12 białych gwiazdek na zielonym tle – jest to znak przyznawany przez Komisję Europejską dla produktów ekologicznych w Unii Europejskiej. Nie obejmuje on produktów, które są importowane spoza terenu Unii.

Kolejny znak to „Ekoland” który przyznawany jest przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi. Jest to symbol najlepiej rozpoznawany w Polsce, przeznaczony dla ekologicznej żywności. Dzięki niemu mamy również pewność, iż gospodarstwa ekologiczne oznaczone tym znakiem nie produkują żywności modyfikowanej genetycznie (GMO).

Polskie Centrum Badań i Certyfikacji (PCBC) od 1998 roku przyznaje „Znak Ekologiczny Eko”. Mogą go otrzymać wyroby krajowe oraz zagraniczne które spełniają wymagające kryteria ochrony środowiska, zdrowia i ekonomicznego wykorzystania zasobów naturalnych.

 

Znak Euroliść czyli znak przyznawany przez Komisję Europejską dla produktów ekologicznych w Unii Eropejskiej.Ekoland - znak ekologiczny najlepiej rozpoznawalny w Polsce symbol przeznaczony dla ekologicznej żywności. Przyznaje go Polskie Stowarzyszenie Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi.znak ekologiczny „EKO”

 

Eko produkty nie muszą być wcale drogie!
Szukaj sprawdzonych i polecanych sklepów oraz dokładnie patrz na etykiety produktów. Na portalu Z Serca Natury znajdziesz wiele firm posiadających w swojej ofercie żywność, która opatrzona jest europejskimi certyfikatami żywności ekologicznej i naturalnej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nimi już teraz!