Drodzy Ekoentuzjaści! Specjalnie z myślą o Was przygotowaliśmy pomysły na naturalne i zdrowe przetwory. W okresie jesiennym idealnie sprawdzą się nasze poniższe propozycje:
1) Dżem owocowy
Składniki:
- - Wybrany owoc lub owoce (agrest, śliwka, malina itp.)
- - 0,5kg cukru (w zależności od upodobań)
Przygotowanie:
Na 1kg wybranego owocu wsypać 0,5kg cukru. Owoc włożyć do garnka i zgnieść go na tzw. „papkę”. Potem mieszając gotować przez 30 minut. Następnie dodać cukier i gotować przez kolejne 30 minut, ciągle mieszając. Gorący dżem przełożyć do słoików. Po włożeniu do słoików zakręcić mocno wieczko i kilkukrotnie odwrócić słoik, a następnie odstawić i poczekać, aż dżem ostygnie.
2) Konfitura gruszkowa
Składniki:
- - 300 g twardych i małych gruszek
- - 300 g cukru
- - kilka gałązek świeżego tymianku
Przygotowanie:
Gruszki obrać, pokroić na równe ćwiartki, usunąć gniazda nasienne. Włożyć do garnka, wsypać cukier, dodać tymianek i zagotować od czasu do czasu mieszając (początkowo cukier będzie sypki, z czasem się rozpuści i zagotuje). Odstawić z ognia, ostudzić. Powtórzyć tę samą czynność po upływie 24 godzin przez 3 kolejne dni. Przelać do słoiczków, zamknąć i odstawić do spiżarki.
3) Dżem z brusznic
Składniki:
- - 3 l czerwonych borówek
- - 4 szkl. cukru
- - 3 szkl. wody
- - 4-5 dużych gruszek
- - 4 jabłka
Przygotowanie:
W płaskim rondlu sporządzić syrop z wody i cukru. Do gorącego syropu włożyć obrane i pokrojone gruszki i jabłka. Gdy owoce będą się smażyć – starannie przebrane brusznice sparzyć wrzątkiem i przecedzić. Pod koniec smażenia (gruszki i jabłka powinny być przeźroczyste, szkliste ale nie rozpadające się) wsypujemy brusznice i na wolnym ogniu smażymy ok. 20-25 minut. Gorące przekładamy do wyparzonych słoiczków, zakręcamy wieczka i odstawiamy “pod kocyk”. Brusznice są doskonałym dodatkiem do pieczonego mięsa, zwłaszcza drobiu, również dzikiego.
4) Konfitura morelowo-pomidorowa z chili
Składniki:
- - 50 dag moreli
- - 50 dag żółtych pomidorów
- - pomarańczowa ostra papryczka
- - sok z 1 cytryny
- - 1/4 szklanki cukru
- - 2 dag pektyn w proszku
Przygotowanie:
Morele pestkujemy i kroimy na mniejsze kawałki. Pomidory obieramy (tylko jeśli komuś przeszkadzają skórki), kroimy na mniejsze kawałki i odcedzamy sok, który wypłynął. Papryczkę rozkrajamy, usuwamy pestki (chyba, że ktoś lubi bardzo ostro) i miksujemy z sokiem z cytryny i garścią pokrojonych moreli. Wrzucamy wszystko do garnka, dodajemy cukier i gotujemy, aż owoce się rozpadną, a masa zredukuje swoją objętość o 1/3. Wtedy wsypujemy pektyny i gotujemy jeszcze 5 min od zawrzenia. Przekładamy do starannie wyparzonych i osuszonych słoiczków, zakręcamy, stawiamy do góry dnem i pozostawiamy do ostygnięcia.
5) Dżem malinowo-czekoladowy
Składniki:
- - 80 dag malin
- - 1/2 kg cukru lub opakowanie cukru żelującego 2:1
- - 20 dag białej ekologicznej czekolady
- - 2 łyżki wiórków kokosowych
- - łyżka zmielonych prażonych płatków migdałowych
Przygotowanie:
Przebrane maliny wrzucamy do rondelka, mieszamy z cukrem, skrapiamy wodą, zagotowujemy. Do gorącej masy dodajemy pokruszoną czekoladę, wiórki kokosowe i płatki migdałowe. Mieszamy, aż masa zacznie wrzeć, zmniejszamy ogień, gotujemy jeszcze 2–3 min. Przekładamy do gorących słoiczków i stawiamy do góry dnem.
Wierzymy, że nasze przepisy przypadną Wam do gustu i dodadzą barw jesiennemu klimatowi, bo przecież nic tak dobrze nie smakuje jak domowe, naturalne wyroby, które przypominają nam smak przetworów naszych babć. Co więcej, nie musimy mieć wszystkich tych owoców czy warzyw w ogrodzie, wystarczy przejrzeć oferty naszych ekopartnerów, by znaleźć wszystko co potrzebne i zdrowe.