Konfrontacja: ziemniaki vs bataty

2018-03-12
Udostępnij:
Jeszcze nie tak dawno temu nikt nie zastanawiał się jakiego ziemniaka kupić, w sklepie bowiem znajdował się ich jeden rodzaj. Teraz natomiast sklepowe półki uginają się od ogromnej ilości gatunków ziemniaków.

Na polskich stołach królują zwykłe ziemniaki, lecz w ostatnich latach ustępują popularnością swoim słodkim "krewnym" – batatom. Tutaj rodzi się pytanie, czym tak naprawdę różnią się te dwie bulwy? Oba rodzaje zawierają wysoką dawkę przeciwutleniaczy, które zmniejszają ryzyko powstania nowotworu. Bataty wspomagają ochronę przeciw nowotworowi okrężnicy i są polecane cukrzykom, ziemniaki natomiast przeciwdziałają rakowi żołądka oraz wywar przygotowany z nich usuwa kamienie nerkowe i żółciowe.

Pomimo tego, że zwykłe ziemniaki błędnie uważane są za tuczące, nie zawierają tłuszczu, tak samo jak bataty. W 100 g ziemniaków znajdują się 2 g białka i 16-18 g węglowodanów natomiast w ich słodkiej odmianie 1,6 g białka i 20 g węglowodanów. Pod względem witamin i składników mineralnych nie różnią się zbytnio między sobą . Posiadają w swoim składzie witaminę A, witaminy z grupy B (B1, B2, B6 oraz w batatach B5), witaminy C, E, K i PP oraz zwykłych ziemniakach znajduje się również witamina D. Bulwy ziemniaczane to bogactwo składników mineralnych: potasu, wapnia, fosforu, magnezu, manganu, cynku, żelaza, sodu i selenu. Są także źródłem błonnika. Zwykły ziemniak posiada antocyjany i saponiny, które zapobiegają chorobom serca i całego układu krążenia, za to w batatach znajdziemy beta-karoten, który wspomaga nasz układ wzrokowy.

Wnioskując, w obu rodzajach bulw znajdują się składniki cenne dla zdrowia. Głównym powodem dla którego większość wybiera zwykłe ziemniaki jest ich cena. 1 kg batatów kosztuje około 7 zł natomiast ziemniaków 2 zł. My polecamy stosowanie oby dwóch rodzai na przemian, aby dostarczać organizmowi jak najwięcej substancji odżywczych oraz witamin.