Jaka woda jest najlepsza dla naszego zdrowia?

2018-05-22
Udostępnij:
Każdy wie jak ważną rolę dla naszego organizmu pełni woda. Odpowiednie nawodnienie jest podstawą prawidłowego funkcjonowania całego ciała.

Jednak woda wodzie nierówna, warto więc przyjrzeć się każdej z nich, żeby wiedzieć, która będzie odpowiednia dla naszego organizmu.
Na półkach sklepowych możemy znaleźć cztery rodzaje wód, wody źródlane, mineralne, stołowe i lecznicze.

WODA ŹRÓDLANA
Woda źródlana to woda podziemna, pierwotnie czysta pod względem mikrobiologicznym i chemicznym, co oznacza, że nie różni się składem i właściwościami od wody, którą mamy w kranie.

WODA MINERALNA
Woda mineralna, też jest wodą podziemną, jednak od wody z kranu wyróżnią ją pierwotna czystość chemiczna i mikrobiologiczna oraz stabilny skład mineralny. Oznacza to, że każda butelka wody zawiera taką samą ilość minerałów, która została zadeklarowana przez producenta na etykiecie. Może, ale nie musi, wywierać dobry wpływ na zdrowie człowieka. Zależy to od składu mineralnego konkretnej wody.
Wody mineralne możemy podzielić na:

  • wody bardzo niskozmineralizowane – do 50 mg/L
  • wody niskozmineralizowane – do 500 mg/L
  • wody średniozmineralizowane – 500-1500 mg/L
  • wody wysokozmineralizowane – powyżej 1500 mg/L

WODA STOŁOWA
To nic innego jak połączenie wody mineralnej i źródlanej.

WODY LECZNICZE
Wody lecznicze to wody podziemne, pierwotnie czyste. Mają dużą zawartość min 1000 mg minerałów w litrze lub określony poziom jednego pierwiastka mającego zdrowotny wpływ na organizm. Wody te dostępne są głównie w aptekach, stosowane w celu wspomagania leczenie niektórych chorób.

Jaką więc wodę powinniśmy wybrać? Taką, aby poza nawadnianiem dostarczała naszemu organizmowi niezbędnych minerałów:

  • ogólna zawartość minerałów – na co dzień najlepsze są wody średniozmineralizowane o zawartości minerałów pomiędzy 500 a 1500 mg/L.
  • zawartość poszczególnych minerałów – informacja przydatna na osób, które szukają w wodzie dodatkowej porcji konkretnego składnika mineralnego oraz dla osób chorujących na nadciśnienie, które muszą ograniczać spożycie sodu. Zawartość minerałów sprawdzamy w tabeli znajdującej się na etykiecie wody.
  • Magnez (Mg ++) – wody będące dobry źródłem magnezu to te zawierające min. 50 mg/L
  • Wapń (Ca ++) – woda powinna zawierać min. 150 mg/L jonów wapnia
  • Sód (Na +) – osoby, które muszą ograniczać ilość sodu (soli) w diecie, chorują na nadciśnienie lub choroby nerek powinny wybierać wody o zawartości sodu mniejszej niż 20 mg/L
  • Wodorowęglany (HCO3-) – wody o zawartości HCO3– powyżej 600 mg/L wspomagają trawienie i alkalizują kwasy żołądkowe. Z tego powodu polecane są osobom z chorobą refluksową.

Gazowana czy nie gazowana?
Wybór należy do nas, ponieważ w wodzie gazowanej nie ma nic szkodliwego, nie jest też pozbawiona składników mineralnych. Jedynie osoby z chorobami układu pokarmowego (np. choroba wrzodowa, choroba refluksowa) powinny wybierać wody niegazowane.

PAMIĘTAJCIE WODY SMAKOWE TO NIE WODY!