Dlaczego warto pić świeżo wyciskane soki?

2018-06-11
Udostępnij:
Soki owocowe dostępne w sklepach są smaczne ale niestety pozbawione wartości odżywczych. Zawierają za to duże ilości cukrów lub chemicznych słodzików, dlatego najlepiej postawić na zdrowsze rozwiązanie i zacząć wyciskać soki samodzielnie.

Świeżo wyciśnięty sok to produkt najwyższej jakości. Z racji tego, że nie podlega żadnej obróbce, ani mechanicznej, ani termicznej, zachowuje swoje wartości odżywcze w 100%. W dodatku taka forma spożywania warzyw i owoców pozwala na przyswojenie witamin i minerałów z większej ilości surowca. Trudno byłoby np. zjeść kilogram marchwi, ale wypicie szklanki soku przygotowanego z nich już nie sprawia problemu. Ponadto, owoce i warzywa spożywane w postaci płynnej są przyswajane czterokrotnie łatwiej, co oznacza, że pochłaniamy więcej dobroczynnych substancji, niż przez spożycie owocu, czy warzywa w jego pierwotnej formie.

Soki to najlepszy sposób na wprowadzenie do codziennej diety owoców, warzyw czy ziół niezbyt lubianych. Dobrym przykładem jest urozmaicenie diety dzieciom, które dość często niechętnie zajadają się warzywami. W soku można „przemycić” te rzeczy, których dziecko zwykle nie chce jeść.

W obecnych czasach, gdzie większość pożywienia przyjmujemy w postaci wysoko przetworzonej, świeżo wyciskane soki są łącznikiem pomiędzy nami a naturą. Bogactwo witamin i minerałów w sokach jest trudne do uzyskania w jakiejkolwiek innej potrawie. W szczególności biorąc pod uwagę sód i potas, które skutecznie obniżają ryzyko zachorowania na nowotwory, choroby serca, nadciśnienie tętnicze, czy też ryzyko wylewu.

Jeśli na co dzień jesteś ospały, brakuje Ci energii, masz problemy ze snem, a Twoja skóra wygląda na zmęczoną, możesz mieć zakwaszony organizm. Sprzyja temu nasza codzienna dieta bogata w pieczywo, mięso, nabiał i cukier. Soki natomiast przywracają równowagę kwasowo-zasadową, dlatego zamiast sięgać po suplementy diety dodające wigoru, warto zwiększyć spożycie świeżych soków.

Pijąc soki regularnie dostarczasz Swojemu organizmowi najlepsze z możliwych paliwo. Twój organizm zaczyna funkcjonować jak szwajcarski zegarek. Dodając do soków kiełki lub młode trawy niewiarygodnie wzmocnisz system immunologiczny. Wtedy odchodzą w dal różnego rodzaju przeziębienia, grypy, katary, kaszle, ataki opryszczki wargowej, zapalenia spojówek, zatok, znika krwawienie dziąseł przy myciu zębów itd. Jakby tego było mało soki posiadają zdolność neutralizacji wolnych rodników, a co za tym idzie są doskonałe w walce z nowotworami, przedwczesnym starzeniem się oraz z innymi chorobami cywilizacyjnymi.

Jak widać picie świeżo wyciskanych soków niesie za sobą same plusy dla naszego organizmu. Ponadto, zawartych w sokach składników, witamin, minerałów nie można przedawkować. Każda nadliczbowa ilość zostanie niemal natychmiast wydalona wraz z moczem. Dlatego pijmy soki zawsze kiedy mamy na nie ochotę!