Udar słoneczny, jego konsekwencje i jak go uniknąć.

2018-06-22
Udostępnij:
Podczas wyjazdu na wymarzone wakacje chcemy jak najwięcej korzystać z promieni słonecznych, aby po powrocie móc pochwalić się opalenizną. Trzeba jednak pamiętać o umiarze i zdrowym rozsądku.

Pozwoli to uniknąć przykrych i niechcianych konsekwencji związanych z nadmierną ekspozycją na słońce, do których zaliczyć można udar słoneczny.

Udar słoneczny jest rodzajem udaru cieplnego, do którego dochodzi wskutek nadmiernej ekspozycji naszego ciała na promienie słoneczne. Występuje wówczas, gdy nasz organizm nie ma możliwości. aby wydalić nadmiar ciepła. Przegrzanie opon mózgowych skutkuje wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami.

Osobami szczególnie narażonymi na udar cieplny są osoby starsze oraz dzieci, ponieważ mają one niezbyt dobrze działającą termoregulację. Narażone są też osoby chore na cukrzyce, z chorobami serca, osoby otyłe i przyjmujące niektóre leki (obniżające ciśnienie, antyhistaminowe, moczopędne, antydepresyjne) oraz osoby pod wpływem alkoholu.

Objawy udaru słonecznego mogą pojawić się nawet do 8 godzin po skończeniu ekspozycji naszego ciała na promienie słoneczne oraz są zależne od stopnia nagrzania lub nasłonecznienia. Do najczęstszych objawów udaru należą:

  • osłabienie organizmu,
  • nagłe zawroty głowy,
  • obfite poty,
  • przyspieszony puls i ciśnienie krwi,
  • gorączka, dreszcze,
  • wymioty i nudności,
  • zaczerwienienie skóry twarzy w lekkich przypadkach lub w ciężkich zblednięcie,
  • omdlenia.

W przypadku wystąpienia udaru słonecznego bardzo ważne jest udzielenie pomocy osobie poszkodowanej. Konieczne jest schłodzenie ciała, poprzez przeniesienie w miejsce zacienione i przewiewne oraz odpowiednie nawodnienie organizmu. Istotną rzeczą jest, aby nie schładzać ciała zbyt mocno i gwałtownie ponieważ może to spowodować szok termiczny. Poszkodowanego należy ułożyć w pozycji półsiedzącej w momencie gdy jego twarz jest zaczerwieniona lub w pozycji leżącej, tak aby głowa znajdowała się niżej tułowia, gdy jego twarz jest blada. Podczas udaru nie należy spożywać kawy, herbaty lub innych napojów z kofeiną oraz przede wszystkim nie wolno pić alkoholu oraz przyjmować leków przeciwgorączkowych. Bolesne oparzenia skóry, należy łagodzić środkami o działaniu chłodzącym, nawilżającym i regenerującym.

Jednak lepiej zapobiegać niż leczyć dlatego pamiętajmy, aby unikać długotrwałej, bezpośredniej ekspozycji na słońce – dotyczy to w szczególności niemowląt, dzieci oraz osób starszych. Unikać słońca w godzinach kiedy najmocniej grzeje czyli 11:00-15:00. Zawsze powinno się mieć przy sobie butelkę wody. Warto zadbać też o odpowiedni ubiór, ciuchy powinny być luźne i przewiewne, w jasnych kolorach oraz niezbędne nakrycie głowy.