Jak radzić sobie z upałem

2018-07-24
Udostępnij:
Za oknem panują upały a ty chciałbyś siedząc w domu poczuć przyjemny chłód, ale nie chcesz wydawać pieniędzy na klimatyzację, której będziesz używać maksymalnie przez miesiąc w roku?

Zastosuj się do poniższych rad, a bez problemu wytrzymasz fale letnich upałów.

Pozamykaj okna w dzień
Otwieranie okien w upalny dzień to największy błąd jaki popełniamy w walce z gorącem. W takie dni okna powinny być zamknięte, tak, aby gorące powietrze znajdujące się przy rozgrzanych ścianach budynku nie dostawało się do mieszkania. Okna możemy otworzyć dopiero kiedy się schłodzi, czyli w nocy. Pamiętajmy, że powietrze najchłodniejsze jest o wschodzie słońca, a najcieplejsze późnym popołudniem.

Zasłoń zasłony lub żaluzje
Słońce świeci z wielką mocą, szacuje się, że nawet 1 kW na metr kwadratowy, więc jeżeli będzie świeciło nam przez okno do pokoju, zmieni go w piekarnik. Dlatego po zamknięciu okien trzeba je też zasłonić roletą bądź żaluzją.

Nie pij zimnych rzeczy
Zimne napoje dają nam złudne, chwilowe orzeźwienie, ale obniżają też temperaturę naszego ciała, które zaczyna mocniej się ogrzewać, żeby wyrównać ciepłotę do wcześniejszego stanu. W skutek czego robi nam się coraz cieplej. O wiele lepszym sposobem na upał jest wypicie gorącej herbaty lub kawy. Gdy nasz język poczuje ciepły napój sprawi, że część wody z naszego organizmu zostanie wydalona, a nasza skóra stanie się lekko wilgotna, zacznie parować i obniży naszą temperaturę.

Unikaj mrożonych rzeczy
Mając na uwadze poprzedni punkt, należy pamiętać o tym, że kiedy zgrzaliśmy się w pełnym słońcu i wypijemy duszkiem szklankę zmrożonej wody, to możemy narazić nasz organizm na szok termiczny i zwyczajnie umrzeć. Takie przypadki niestety się zdarzają i to wcale nie tak rzadko, jak mogłoby się wydawać.

Nie rozbieraj się
Wbrew pozorom najlepszym strojem na upały nie jest ten najbardziej skąpy. Dlaczego? Dlatego, że powinniśmy chronić naszą skórę przed promieniowaniem słonecznym. Podczas wysokich temperatur najlepiej ubrać się w coś długiego i luźnego, np. lniane spodnie i koszula. Kapelusz również jest jak najbardziej wskazany.

Nie wychodzić z domu między 13 a 15
Nie bez powodu w krajach o cieplejszym klimacie w tych godzinach miejsce ma sjesta. Słońce bowiem jest wtedy najokrutniejsze, dlatego lepiej zdrzemnąć się w domu z zasłoniętymi zasłonami i wyjść po południu, gdy się trochę schłodzi.

Opalaj się rano i wieczorem
Mając na uwadze poprzedni punkt, pamiętajmy, że słońce świeci zbyt mocno w tych godzinach, byśmy mogli na nim bezpiecznie przebywać. Nagrzewanie się podczas takiego upału jest naprawdę niebezpieczne dla naszego zdrowia, dlatego jeśli nie musimy nie wychodźmy wtedy z domu czy z pracy.

Idź zacienioną stroną ulicy
W trakcie upałów każda dodatkowa minuta na słońcu wycieńcza nasz organizm, dlatego warto za każdym razem przejść na zacienioną część ulicy i ochłonąć.

Nie pij alkoholu
O zimnych napojach już mówiliśmy, ale sam alkohol w trakcie upałów sprawia, że nasz organizm okrutnie się męczy, zaczyna się przegrzewać, mocniej pocić, serce przyspiesza, a ogólne wrażenie gorąca narasta, a nie maleje – w dodatku dochodzi do odwodnienia organizmu, bo każda wypita ilość alkoholu powoduje wyparcie z ciała większej ilości wody – efekt może utrzymywać się nawet ponad dobę!

Podsumowując okna zamykaj rano i otwieraj wieczorem. Na dzień zasłaniaj wszystkie zasłony. Zanim zastanowisz się nad instalacją klimy w domu, pomyśl najpierw o grubych roletach. Kiedy słońce niemiłosiernie smaży, nie wychodź na zewnątrz, a jeśli już wyszedłeś, to zawsze idź w cieniu i nie wystawiaj skóry na działanie promieni słonecznych. Nie schładzaj się, jeśli naprawdę nie musisz!