Dieta cud - mit czy hit?

2019-07-04
Udostępnij:
Wakacje już się rozpoczęły, a wraz z nimi sezon wyjazdowy. Kierunek Egipt, Grecja, Chorwacja i piękne, rozciągające się nad brzegiem morza plaże. Kto nie chciałby pokazać wszystkim swojej szczupłej, wysportowanej, zdrowej sylwetki?

Niestety aż 68% mężczyzn i 53% kobiet mogą mieć z tym problem, ponieważ dokładnie tyle osób w Polsce jest otyłych lub ma nadwagę. Według sondaży aż 1/3 Polaków przyznaje się do stosowania diet odchudzających, szczególnie kobiety. Odsetek kobiet uważających się za grube rośnie wraz z wiekiem, co często powoduje nieprawidłowe postrzeganie swojego ciała w późniejszych latach. Z tego też względu średnio aż 70% kobiet przyznaje się do stosowania środków mających na celu redukcję masy ciała! Jakie są najskuteczniejsze sposoby na zrzucenie zbędnych kilogramów? Czy wszystkie diety i reklamowane suplementy są skuteczne?

"Zastosuj się do tej 1 zasady i schudnij 20kg w 2 miesiące!!!"

Kto chociaż raz nie natknął się na tego typu reklamę, z pewnością nie korzysta z internetu. Nie istnieje magiczny sposób na szybkie, zdrowe i trwałe zrzucenie kilogramów. Tzw. "Diety legendy" może i pomogą zrzucić kilka kg nawet w krótkim czasie, ale zazwyczaj kończy się to niedoborem witamin, utratą tylko wody, a nie tłuszczu lub zwyczajnie efektem jojo. Idealnym przykładem może być tutaj dieta norweska, która polega na spożywaniu głównie gotowanych jaj, grejpfrutów i włączanie do diety surówek, chleba razowego, gotowanego mięsa i ryb. Po 2 tygodniach takiej diety wychodzi się z paroma kilogramami na minusie i wielkim niedoborem witamin.

Głodówka to chyba najczęściej stosowany rodzaj skrajnej diety na świecie. "Przecież jak nic nie będę jeść lub zjem tylko 2 mniejsze posiłki dziennie to łatwo zrzucę kilogramy". Niestety niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, że  podczas głodówki tracimy głównie wodę i cenne minerały takie jak magnez, wapń i potas. Metabolizm zwalnia, organizm zaczyna czerpać białko z mięśni, a dodatkowo wchodzi w stan obronny, czyli odkłada tłuszcz jako materiał zapasowy. Głodówka bardzo często prowadzi do obniżenia odporności organizmu, anemii, zaburzeń hormonalnych, a nawet chorób serca.

Najwięcej suplementów diety w Europie stosuje się w  Polsce. Zażywanie ich częściej ma miejsce w domach, aniżeli szpitalach, ponieważ chcąc uniknąć zbędnych wizyt u lekarzy sami próbujemy się zdiagnozować. Rocznie na tego typu specyfiki wydajemy aż 11 mln złotych!  Rynek suplementów jest mocno rozwinięty i z pewnością jest ich więcej niż certyfikowanych leków. Niewiele się jednak mówi o tym, że suplementy diety stanowią najliczniejszą grupę preparatów na odchudzanie ale jednocześnie są one najmniej wiarygodne, ponieważ ich producenci nie muszą wykonywać żadnych badań przed wprowadzeniem ich na rynek. Jedynym obowiązkiem producenta jest przesłanie do Głównego Inspektoratu Sanitarnego projektu opakowania takiego preparatu i poinformowanie o wprowadzeniu go na rynek. Przed stosowaniem jakiegokolwiek leku i suplementu diety, należy udać się do lekarza w celu wykonania dokładniejszych badań. Skurcze mięśni nie zawsze wiążą się z niedoborem magnezu. Należy podchodzić z dystansem do informacji prezentowanych przez reklamy czy na stronach internetowych producentów.

Cud-sposobów na szybką utratę masy ciała jest wiele. Jednak warto się zastanowić nad najprostszym i najlepiej działającym sposobem na zrzucenie "balastu".

Wyeliminowanie niezdrowej żywności, cukru oraz używek działa najlepiej! Na początek dobrze jest obliczyć swoje BMI (Body Mass Index), żeby dowiedzieć się w jakiej kategorii wagowej się znajdujemy oraz PPM (Podstawowa przemiana materii), żeby wiedzieć ile nasz organizm spala kalorii na dobę. Odjęcie już 200 kcal od PPM wystarcza, żeby zacząć chudnąć, a kontrolę kaloryki ułatwić mogą nam liczne, ogólnodostępne aplikacje.  Jeśli chcemy, aby nasz organizm zaczął pozbywać się tłuszczu, musimy być na ujemnym Bilansie Kalorycznym, a jeśli chcielibyśmy przytyć - na dodatnim. Nie ma w tym większej filozofii. Nie schudniemy tym sposobem 5 kg w tydzień, ale jedno jest pewne: Nie przytyłeś w jedną noc, nie schudniesz w jeden dzień! Daj sobie czas. Uprawianie sportu dodatkowo wspomaga utratę wagi, ponieważ im większa masa mięśni, tym więcej kcal na dobę spala nasz organizm! Warto jest zmienić swoje nawyki żywieniowe!