Prozdrowotne działanie kolagenu

2019-09-23
Udostępnij:
Z roku na rok możemy zaobserwować, że nasza skóra staje się mniej elastyczna, wiotczeje, uwidaczniają się zmarszczki. Odpowiedzialny za to zjawisko jest kolagen, a raczej jego zmniejszająca się ilość w naszym organizmie.

Czym jest kolagen?
Nazwa kolagen wywodzi się z języka greckiego gdzie „kolla” oznacza klej i „gennan” produkować. Już samo pochodzenia nazwy dokładnie odzwierciedla funkcję, jaką pełni. Kolagen naturalnie występuje w organizmie człowieka jako rodzina białek fibrylarnych, główna składowa macierzy zewnątrzkomórkowej, należy do proteoglikanów. Jest jednym z najważniejszych składników tkanki łącznej i stanowi blisko 30% wszystkich białek kręgowców. Kolagen jest materiałem budulcowym między innymi skóry, kości, zębów, ścięgien, włosów i rogówki oka.

Źródła naturalnego kolagenu
Jak już się odwiedziliśmy, kolagen jest składnikiem organizmów kręgowców. Naturalnie dostarczyć go możemy jedząc np. ryby, golonkę, podroby, galaretki z kurzych łapek czy nóżek wieprzowych. Wymienione potrawy nie wchodzą jednak w skład naszej podstawowej diety, dlatego coraz częściej sięgamy po suplementy zawierające kolagen.

Działanie kolagenu
Duża elastyczność i niezwykła wytrzymałość – tym dwóm czynnikom białka kolagenowe zawdzięczają swoją wyjątkowość. Odpowiadają za ochronę zewnętrznej warstwy narządów wewnętrznych, spójność strukturalną oraz sprężystość, dzięki której nasze tkanki łączne są rozciągliwe. Kolagen w 50% stanowi o składzie skóry, tym samym wpływając w ogromnym stopniu na jej wygląd. Wewnątrz organizmu uczestniczy w procesach odpornościowych, zapobiegając napływowi toksyn, drobnoustrojów i komórek rakowych.
Niestety z biegiem lat proces syntezy kolagenu zostaje upośledzony, co wiąże się z np. utratą elastyczności skóry. Proces ten zachodzi po 25 roku życia i z wiekiem się pogłębia.

Dlaczego warto suplementować kolagen i jaki wybrać?
Kolagen (jak wszelkie inne białka) trafiając do organizmu, jest trawiony, a więc najpierw rozkładany do peptydów, a następnie do najprostszej formy, jakimi są aminokwasy. W przypadku suplementacji mechanizm jego działania jest naprawdę podstępny. W formie dodatkowej kolagen wchodzący w skład błon komórek nerwowych występuje jako krótki fragment peptydowy. Receptory komórkowe mają za zadanie z kolei rozpoznać kompletne białko. W momencie, kiedy natrafią one na krótsze fragmenty kolagenu, otrzymują komunikat, że jest on rozkładany. Zostaje w ten sposób zwiększona jego produkcja, aby nie doszło (według naszego organizmu) do zbyt wielkiego ubytku kolagenu. Jest to więc zachęta dla organizmu do syntezy kolejnych białek kolagenowych. Wyniki badań z roku 2015 potwierdzają pozytywne działanie doustnej suplementacji kolagenu. Po 8 tygodniach stosowania suplementu nawilżenie skóry znacznie się poprawiło. Już po miesiącu rozdrobniona sieć kolagenowa uległa zmniejszeniu, a gęstość białka w skórze właściwej zwiększyła się. Efekty te były widoczne nawet po upływie 12 tygodni. Niezbędny do syntezy kolagenu jest kwas askorbinowy, czyli witamina C, pamiętajcie o tym, jeżeli chcecie zacząć jego suplementacje. Dzienne zapotrzebowanie na witaminę C wynosi 90 mg dla mężczyzn i 75 mg dla kobiet. Obecnie najlepszym źródłem kolagenu jest ten pozyskiwany ze skóry morskich ryb (np. tołpygi). Charakteryzuje się on najlepszą przyswajalnością, przez co jest najefektywniejszy. Dlaczego tak jest? Ponieważ posiada najbardziej zbliżoną strukturę do białek kolagenowych w organizmie człowieka. Jak to się stało, że w dużej mierze wyparł kolagen pochodzenia wołowego bądź drobiowego? Posiadając mniejszą budowę cząsteczkową, ma lepszą zdolność wchłaniania – po prostu łatwiej i szybciej dostaje się do naszego organizmu.
W większości sklepów ze zdrową żywnością kupimy hydroizolat kolagenu tzw. czysty kolagen pod postacią proszku.