Ekoporadnik - Jak jeść więcej warzyw i owoców?

2019-09-24
Udostępnij:
Wszędzie usłyszeć można, że powinno się jeść minimum 5 porcji warzyw i owoców dziennie. Pisząc porcję, nie mamy na myśli plasterka pomidora i ogórka na kanapce, lecz 1 sztukę lub 1 szklankę danego produktu.

Dziennie powinniśmy konsumować około 400-500 gramów warzyw i 100 gramów owoców. Ze swojego doświadczenia pewnie wiecie, że nie jest to tak proste zadania, jakby się wydawało. Nie musimy chyba nikogo przekonywać, że dieta bogata w warzywa i owoce jest bardzo zdrowa, a każda dodatkowa porcja tychże produktów oddala nasz od ryzyka chorób cywilizacyjnych, czyli cukrzycy, chorób układu krążenia czy nowotworów.

Zatem dziś trochę o tym, co zrobić, aby jeść zdrowiej dzięki owocom i warzywom.

Przede wszystkim nie można szaleć i wprowadzać do diety na siłę kilograma owoców i warzyw. To na pewno nie pomoże, a dodatkowo może nas zniechęcić. Pamiętać trzeba, że nawet najmniejsza zmiana jest lepsza niż jej brak, dlatego dorzucaj do swoich posiłków na początku niewielkie ilości owoców lub warzyw, z czasem zwiększaj ich porcje.

O ile wszyscy jesteśmy w stanie jeść surowe owoce, to z warzywami sprawa wygląda nieco inaczej. Jeżeli z jakiegoś powodu nie możesz się zmusić do jedzenia surowych warzyw, rób z nich koktajle i zupy, szczególnie zupy krem. Nasza codzienna kulinarna rutyna ma swoje plusy, ale „kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana”, dlatego zachęcamy was do eksperymentowania w kuchni i szukania nowych połączeń smakowych.

Idealną opcją dla ludzi początkujących są mrożonki. Nie bójcie się ich, nie ma z nimi dużo zachodu, przygotowanie posiłku trwa zazwyczaj paręnaście minut. Pamiętajcie, tylko żeby wybierać taki, które nie mają przewagi ziemniaków w składzie oraz sprawdzajcie, czy nie są zbrylone – może to świadczyć o złym przechowywaniu.

Czerpcie inspirację z kuchni wegańskiej, nawet jeśli nie jesteście weganami. Kuchnia ta bowiem pokazuje, że z warzyw i owoców można wyczarować niemalże wszystko w apetyczny sposób. Pokaże wam też jak niektóre produkty zamienić na wersję warzywną np. pizza na spodzie z cukinii lub vegeburger. Dla niektórych będzie brzmieć dziwnie i pewnie mniej apetycznie, ale efekt końcowy zaskoczy nie jednego.

Warzywa i owoce powinny być podstawą zdrowej diety, dlatego warto wiedzieć, jak przemycić ich więcej do codziennych posiłków. Mamy nadzieję, że z naszą pomocą sięgniesz po więcej zdrowia dla siebie i swoich bliskich.