Konfrontacja: cytryny vs limonki

2018-01-30
Udostępnij:
Cytryna i limonka to dwa owoce cytrusowe z tej samej rodziny roślin rutowatych. Różnią się między sobą nie tylko wyglądem ale również zawartością witamin i składników odżywczych.

Cytryna posiada mocno żółty kolor, grubą skórkę i jest bardziej kwaśna i soczysta od limonki. Oprócz wysokiej ilości witaminy C (około 50mg na 100g cytryny) zawiera również inne witaminy takie jak A, B, E i P oraz składniki pokarmowe wapń, magnez, fosfor, potas i sód.

Limonka natomiast jest zielona, mniejsza, posiada cieńszą skórkę i tak jak wyżej wspomniane jest mniej kwaśna i soczysta. Posiada natomiast prawie dwa razy mniej witaminy C (około 29 mg na 100g limonki), lecz wartość pozostałych witamin i substancji odżywczych pozostaje niemalże identyczna jak w przypadku cytryny.

Zarówno cytryna jak i limonka posiadają bioflawonoidy, które chronią nas przed rozwojem nowotworów oraz spowalniają starzenie. Obydwie idealnie nadają się do napoi, tych ciepłych jak i zimnych, oraz komponują się z niektórymi potrawami, w szczególności rybami.

Najważniejszą różnicą pomiędzy cytryną a limonką jest cena. Limonka potrafi być dwa razy droższa od cytryny i pewnie dlatego nigdy nie przebije popularnością swojej żółtej kuzynki.