Naturalne sposoby na oparzenia słoneczne

2018-07-05
Udostępnij:
Zbyt długo przebywałaś na słońcu lub po prostu zapomniałaś posmarować się kremem z filtrem, przez co twoja skóra jest czerwona, opuchnięta i boli przy dotykaniu?

Niestety regeneracja skóry będzie trwał kilka dni co skutecznie może zniszczyć wakacje. Na szczęście istnieją naturalne sposoby jak nieco przyspieszyć ten proces i ukoić obolałą skórę.

Zimny kompres

Jest to najprostszy i bardzo skuteczny sposób aby schłodzić naszą skórę i zredukować zaczerwienienie. Wystarczy zamoczyć ręcznik w zimnej wodzie, następnie przyłożyć go na rozpalone miejsce.

Aloes

Aloes to niezwykłą roślina, która pomaga na wiele problemów ze skórą, w tym oparzenia słoneczne. Sok z aloesu ma działanie przeciwzapalne oraz właściwości przeciwutleniające. Jeżeli nie macie pod ręką żywego aloesu, warto udać się do apteki i zakupić krem z aloesem.

Zioła

Wiele ziół na dobroczynny wpływ na naszą skórę. Najlepsze na poparzenia są natomiast mięta, rumianek oraz nagietek. Wystarczy sporządzić wywar z któryś z tych ziół i po wystygnięciu przykładać jako kompres.

Miód

Miód zawiera enzymy i probiotyki, działa przeciwzapalnie, dzięki czemu zmniejszy obrzęk i zaczerwienie. Można go wykorzystać jako leczniczą maseczkę na oparzenia. Delikatnie wmasuj miód w skórę i zostaw na kilkanaście minut, a następnie weź prysznic.

Nabiał

Najczęściej polecanym produktem na oparzenia słoneczne jest nabiał (kefir, maślanka, jogurt). Błyskawicznie działa cuda, wystarczy delikatnie zaaplikować go na obolałą skórę i poczekać, aż się wchłonie.

Białko jaj

Surowe białko jaj kurzych zawiera, cystatynę, która zwalcza stany zapalne, i enzym zwany lizozymem, który posiada właściwości bakteriobójcze i antywirusowe. Obie te substancje przyspieszają proces gojenia się skóry. Aby wykonać okład z białka, należy je ubić, powstałą pianą wysmarować podrażnione miejsca. Ważne, aby białko było czyste bez nawet odrobiny żółtka.

Oczywiście, o wiele lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego pamiętajmy o kremach czy też olejkach z filtrem. Dobór odpowiedniego filtru jest gwarantem ochrony przed szkodliwym działaniem promieni UV. I nie ma co przejmować się tym, że nie opalimy się przez zbyt wysoki faktor. Każdy nawet najwyższy filtr przepuszcza jakąś część promieni!

A wy jakie macie sposoby na poparzenia słoneczne? Dajcie nam znać!