Dlaczego warto robić domowe przetwory?

2018-08-31
Udostępnij:
Jak każdy wie owoce i warzywa to porcja cennych dla zdrowia składników. Robiąc przetwory zamykamy w słoikach ich dobroczynne właściwości na dłużej i unikamy sporej dozy chemicznych składników, które znajdują się w sklepowych przetworach.

Warto też zaznaczyć, że wszystkie owoce i warzywa są idealnym źródłem błonnika, który po spożyciu pęcznieje, dając uczucie sytości, co z kolei pobudza perystaltykę jelit, pomaga zachować prawidłową wagę i zapobiega nowotworom przewodu pokarmowego.

Przygotowane w domu konfitury, dżemy czy soki są nie tylko znacznie lepsze w smaku od tych wytwarzanych przemysłowo, ale również w stu procentach zdrowsze.

Nie zawierają bowiem konserwantów chemicznych, sztucznych barwników, a także polepszaczy smaku i aromatów „identycznych z naturalnymi”, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. W domowych przetworach nie znajdziemy również składników zaczynających się od popularnego E ani ogromnej ilości cukru i substancji słodzących, zakwaszających czy zagęszczających. Znajdziemy natomiast sporą dawkę witamin, które pomogą wzmocnić organizm w chłodniejsze dni oraz pomogą uporać się z przeziębieniami.

Warto więc zamknąć w słoikach jak najwięcej owoców i warzyw, bo dzięki nim będziemy mieć dostęp do cennych składników, których zimą brakuje.

Przepisy:

OGÓRECZKI Z CHILLI
Składniki:
2 kg ogórków gruntowych średniej wielkości
8 łyżek soli
Zalewa:
1 ½ szklanki octu 10%
60 dag cukru
8 łyżek oleju
10 ząbków czosnku
1/3 łyżki chili
Wykonanie:
Ogórki umyć, odciąć końcówki, pokroić w plastry o grubości ok. 2 cm.
Dodać do nich sól, wymieszać i odstawić na 6-8 godzin.
Zalewa: Połączyć składniki zalewy wraz pokrojonymi drobno ząbkami czosnku i zagotować.
Z ogórków odlać sok i układać je ciasno w wyparzonych średnich słoikach. Zalewać gorącą zalewą.
Pasteryzować 5 minut od zagotowania wody.

MALINY W SŁOIIKACH
Składniki:
maliny
cukier
Wykonanie
Najprostszą metodą, która nie wymaga żadnych sokowników i innych urządzeń, są maliny zasypane cukrem i zagotowane.
Wystarczy wyparzyć mniejsze słoiki i na przemian wsypywać do nich maliny oraz cukier.
Wyścielić dno większego garnka szmatką i ustawić tam zakręcone szczelnie słoiki wypełnione malinami i cukrem. Wszystko zagotować, by cukier w dużej mierze się rozpuścił. Zwykle to ok. 20 minut.
Następnie słoiki wyjąć z garnka i odstawić do góry dnem. I już czekamy do zimy, by delektować się tymi pysznościami - słodkimi malinami i różowym rozgrzewającym sokiem.