Ekoporadnik – jak rozpoznać jadalne grzyby?

2018-10-08
Udostępnij:
Aby uniknąć poważnych konsekwencji po zjedzeniu grzyba trującego warto poznać kilka zasad, które pomogą zbierać nam tylko te nadające się do zjedzenia.

Najstarszą i najskuteczniejszą metodą wybory tylko jadalnych grzybów jest „nie znasz, nie zbieraj”. Oprócz niej jest jeszcze kilka innych. Bardzo prostym sposobem jest przełamanie grzyba na pół i posmakowaniem językiem. Gdy grzyb będzie gorzki, oznacza to, że jest trujący. Warto też zwrócić uwagę na spodnią część kapelusza. Gdy pokryta jest rurkami, grzyb jest jadalny, nie dotyczy to kurek i kani, których spody pokryte są blaszkami. Bardzo pomocny przy zbieraniu grzybów może okazać się atlas, dzięki któremu będziemy wstanie ocenić, czy grzyb jest jadalny, tuż przed zerwaniem.

Jest to kilka praktycznych i łatwych sposobów na rozpoznanie grzybów. Pamiętaj jednak, że nie istnieje żaden niezawodny sposób! Niektóre grzyby pomimo że są trujące ładnie pachną, są słodkie i nie ciemnieją po przekrojeniu. Dlatego jedyne o czym musimy pamiętać podczas grzybobrania to zbieranie grzybów tylko tych, do których mamy 100% pewność, że są jadalne.