Jak posiadanie zwierząt korzystnie wpływa na nasze zdrowie?

2019-01-15
Udostępnij:
Zwierzęta domowe od dawien dawna są towarzyszami człowieka. Kiedyś pomagały nam przy pracach, dzisiaj są traktowane jak członkowie rodziny.

Często tak naprawdę nie jesteśmy świadomi ile dobrego dają nam zwierzęta i jak duży wpływ mają na nasze zdrowie. Wiele z tych zalet zostało potwierdzone naukowo, co zatem zyskujesz z posiadania pupila?  Co takiego kryje się w zwierzętach, że tak chętnie się nimi otaczamy?

Przede wszystkim obniżają poziom stresu. Samo towarzystwo ukochanego pupila sprawia, że łatwiej radzimy sobie z trudnymi sytuacjami. A wszystko to za sprawą podwyższenia się oksytocyny, hormonu, który wpływa na tworzenie więzi i budzi odruch opiekuńczy oraz obniża poziom kortyzolu, zwanego

hormonem stresu. Gdy posiadasz w domu psa „narażony” jesteś na poprawę swojej kondycji fizycznej, obniżenie poziomu cholesterolu oraz ciśnienia krwi. Na to ostanie dobry wpływ ma również samo głaskanie futerka naszego pupila! Małe dzieci wychowane w obecności zwierząt mają lepiej ukształtowany system immunologiczny, a co za tym idzie rzadziej chorują na alergię, uczulenia i astmę w późniejszych latach. Relacje z pupilami łagodzą przebieg depresji, poprawiają samopoczucie, a także podwyższają naszą samoocenę oraz zmieszają poczucie samotności. Obserwacje w szpitalach dowiodły, że pacjenci, którzy mieli styczność ze zwierzętami przyjmowali mniej leków przeciwbólowych, a to dzięki temu, że zwierzęta odwracają uwagę od fizycznego cierpienia. Ponad to dobrze wyszkolone psy są w stanie wyczuć najmniejsze zmiany zachodzące w naszym organizmie, zanim zauważy to sam właściciel. Dobrym potwierdzeniem zalet płynących z posiadania pupila jest powstanie zooterapii. Jest to naturalna metoda leczenia poprzez dobroczynny dla człowieka kontakt ze zwierzęciem. W zooterapii bardzo ważne znaczenie odgrywa dotyk, zwierzęta można pogłaskać, wziąć na ręce, przytulić. Powoduje to wydzielenie endorfin czyli hormonów szczęścia. Ponad to zwierzęta nas nie oceniają, tylko przyjmują takich, jacy jesteśmy, często są powodem radości, śmiechu, a każdy wie, że śmiech to zdrowie.

Kombinacja wszystkich tych korzyści z posiadania pupila wpływała na zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Zwierzęta futerkowe zwiększają naszą szansę na dłuższe życie w zdrowiu i dobrej kondycji. Pamiętać jednak należy, że one tak samo jak i my odczuwają ból fizyczny, tęsknotę  i przywiązanie. Dlatego decydując się na posiadanie choćby najmniejszej myszki pamiętajmy, że to nie zabawka!