Konfrontacja: Kawa vs Herbata

2019-10-07
Udostępnij:
Oba te napoje bez wątpienia są zdrowe, aczkolwiek różnią się od siebie. Nie raz pewnie słyszeliście różne argumenty za i przeciw obydwoma rodzajami napojów. Jak wybrać zatem ten najlepszy dla siebie?

Kofeina zawarta jest zarówno w kawie, jak i herbacie (tu nazywana jest teiną), co oznacza, że obydwa napoje pobudzą nasz organizm, pomogą usunąć oznaki zmęczenia i rozbudzą umysł. Gdzie jest jej więcej? W jednym gramie suchych ziaren kawy znajduje się 0,3-2,5% kofeiny, w herbacie natomiast 1,2-4,5%, Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę, ile gramów potrzebujemy do zaparzenia napoju, zdecydowanie wygrywa kawa.

Jak już wspomnieliśmy, obydwa napoje są z zasady zdrowe (pamiętajmy, że wszystko w nadmiarze nie służy naszemu organizmu) to mają swoje pewne wady. Ze względu na dużą zawartość kofeiny kawa nie jest polecana kobietą w ciąży. Herbata w nadmiernej ilość natomiast zmniejsza wchłanianie żelaza, co jest ważne dla osób z problemami z anemią. Obydwa mogą podnosić ciśnienie.
Do zalet zdecydowanie zaliczyć można antyoksydanty, które zawiera zarówno kawa, jak i herbata. W herbacie stwierdzono między innymi działanie, które może zmniejszyć ryzyko zapadnięcia na raka jelita grubego, jajnika, prostaty i płuc. W przypadku kawy natomiast na raka wątroby. Obydwa napary mają pozytywny wpływ na obniżenie ryzyka chorób Alzheimera oraz Parkinsona.