Lepsze, bo swoje! Czyli jak uszyć maseczki ochronne w domu?

2020-04-16
Udostępnij:
Obowiązek zakrywania ust i nosa poza domem dotyczy każdego z nas. Ale co zrobić, gdy nigdzie nie można już dostać maseczek ochronnych?

Obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa zmieniła diametralnie funkcjonowanie całego społeczeństwa. Bezpieczna odległość 2 metrów, ograniczona ilość osób  w sklepie, czy zakaz zgromadzeń, to tylko jedne
z wielu obostrzeń wprowadzonych dla naszego bezpieczeństwa. Od dzisiaj, czyli od 16 kwietnia obowiązkiem każdej osoby jest zasłanianie twarzy maseczką, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Niestety maseczki stały się towarem deficytowym, więc co zrobić, gdy wszystkie zapasy w sklepach i aptekach się skończyły?

Najlepiej jest zrobić własne!

Wbrew pozorom uszycie własnej maseczki nie jest trudną sztuką, a do jej wykonania potrzebujemy podstawowych materiałów krawieckich.
Stworzenie 1 takiej maseczki zajmuje od 10 do 20min

Do wykonania 1 bawełnianej maseczki będziemy potrzebować:

  • kawałek bawełnianego materiału o wymiarach 20cm x 20cm
  • 2 kawałki gumki o długości 20cm
  • drucik o długości 8cm zawinięty na końcach, aby nie przebił materiału
  • nitka
  • nożyczki
  • maszyna do szycia

Sposób przygotowania:

  1. Bierzemy przycięty wcześniej materiał na maseczkę i każdą z jego krawędzi zaprasowujemy do środka. Zaszywamy,  aby krawędzie maseczki się nie pruły.
  2. Składamy materiał na pół i tworzymy zakładki tak, jak na zdjęciu. Zaprasowujemy.
  3. Zaszywamy dłuższą „otwartą” krawędź. Do drugiej na samym środku wkładamy drucik, który docelowo będzie znajdował się na nosie. Zaszywamy dookoła, aby drucik nie wypadł.
  4. Po bokach dokładamy ucięte wcześniej gumki i zaszywamy je wraz z krótszymi krawędziami.

Gotowe! Taka maseczka jest wielokrotnego użytku. Jednak należy pamiętać, aby prać ją po każdym użyciu w 60 stopniach.
Design maseczek zależy tylko od naszych upodobań i dostępnych materiałów!

Wiadomym jest, że w ochronie zdrowia brakuje maseczek ochronnych. Różne organizacje, jak i osoby prywatne angażują się w pomaganie pracownikom
„na służbie” w ich zdobyciu. Między innymi na Facebooku powstała grupa "Dąbrowa Górnicza szyje maseczki dla tych, co na służbie". Chętne osoby szyją
po 30 maseczek z własnych materiałów lub tych otrzymanych od CAO, 10 rozdają w swoim otoczeniu, a resztę przeznaczają dla tych, którzy troszczą się o nas w tych najtrudniejszych chwilach. Zachęcamy do wzięcia udziału w podobnych akcjach, ponieważ tym razem ochrona zdrowia, straż pożarna i policja potrzebują naszej pomocy.

Drodzy Państwo, dbajcie o siebie w ten trudny czas. Pamiętajcie o dbaniu o higienę, odkażaniu rąk i co najważniejsze, jeśli możecie ZOSTAŃCIE W DOMU! Życzymy dużo zdrowia.